Tamarillo - jak jeść ten nietypowy owoc?

Tamarillo fot. Adobe Stock, peterzsuzsa
Tamarillo wyglądem przypomina pomidora. Ma również podobny do niego smak, jest jednak nieco bardziej słodki. Możesz go dodawać do sałatek, deserów i jogurtów.
Małgorzata Machnicka / 13.05.2021 10:55
Tamarillo fot. Adobe Stock, peterzsuzsa

Tamarillo jest znane także jako Cyfomandra grubolistna, zgrabka burakowata i pomidor drzewiasty. Pochodzi z Ameryki Południowej. Podejrzewa się, że pierwotnie tamarillo rosły na terenach od Argentyny do Wenezueli. Obecnie jest uprawiany m.in. w Brazylii, Kenii oraz w Nowej Zelandii, gdzie cieszy się największą popularnością.

Spis treści:

  1. Jak wygląda tamarillo?
  2. Uprawa tamarillo
  3. Wartości odżywcze tamarillo
  4. Jak jeść tamarillo?
  5. Jak wykorzystać tamarillo?
  6. Tamarillo - cena

Jak wygląda i jak smakuje tamarillo?

Owoce tamarillo wielkością przypominają śliwkę występuje w 8 odmianach barwnych z czego najbardziej rozpowszechniona jest czerwona, żółta czy pomarańczowa. Mają galaretowaty miąższ, w którym znajdują się liczne nasiona (pestki są jadalne, mogą być jednak nieco gorzkawe w smaku). 

W smaku tamarillo przypomina nieco pomidora, lecz jest on nieco delikatniejszy i bardziej słodki. Ma również w sobie coś z owoców tropikalnych, głównie mango.

Uprawa tamarillo

Tamarillo jest bardzo łatwy w uprawie i bardzo szybko rośnie, dlatego bez trudu można go hodować w domu.

W tym celu należy pestki namoczyć maksymalnie 4 godziny w wodzie i umieścić w ziemi na głębokości 0,5 cm. Jest to drzewko wieloletnie, zaczyna owocować ok. 2-3 lata od wysiania.

Uwaga! Tamarillo nie jest odporne na mrozy i przesuszenia (jego uprawa w polskich warunkach jest możliwa wyłącznie w szklarni). Wytrzymuje tylko krótkotrwałe wahania temperatury poza tym potrzebuje stałej temperatury rzędu 20-30 stopni przez cały rok, nie toleruje przeciągów. Można go rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i ukorzenienie gałązek. Wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza nawozem bogatym w azot.

Wartości odżywcze tamarillo

Podobnie jak inne owoce tropikalne, tamarillo jest bogate w witaminy i mikroelementy. W 100 gramach owocu znajdują się 33 kcal. Najbogatsze są w potas, witaminy z grupy B oraz witaminy A, E i C. Zawierają 85% wody i 5% cukru.

Jak jeść tamarillo?

Aby móc przygotować tamarillo, należy je wcześniej sparzyć i obrać ze skórki. Usunięcie skórki jest bardzo ważne, ponieważ jest ona dość gorzka w smaku, podobnie jak blisko przylegający do niej miąższ.

Możesz je również jeść bezpośrednio łyżeczką, po przekrojeniu na pół (jak kiwi).

jak wygląda tamarillo
fot. Tamarillo/Adobe Stock, Daniel Vincek

Jak wykorzystać owoce tamarillo?

Do czego można wykorzystać tamarillo? W kuchni stosowane jest zarówno jako warzywo, jak i owoc. Można je dodawać do sałatek owocowych i warzywnych oraz do zup. Zmiksowany tamarillo jest dodawany do drinków.

Z owoców można także wykonać sosy, dżemy i soki, a nawet dodać do lodów. Można nim także zastąpić pomidora na kanapkach. Tamarillo zmieszane z wodą i miodem tworzy orzeźwiający napój.

jak jeść owoce tamarillo
fot. Tamarillo w deserach/Adobe Stock, Yulia

Cena i gdzie można kupić tamarillo?

Tamarillo można dostać w polskich, dobrze zaopatrzonych sklepach na przełomie zimy i wiosny. Jego cena się waha między 6 a 7 złotych za sztukę.

Dojrzałe owoce są lekko pomarszczone, przejrzałe owoce są zbyt miękkie, natomiast niedojrzałe są twarde i gorzkie w smaku. Ze względu na delikatna skórkę, tamarillo możesz przechowywać od 2 dni do tygodnia, można je także zamrozić.

Więcej o egzotycznych owocach:

Jak jeść pomelo?
Jak jeść pomelo?
Ten największy owoc wśród cytrusów zasmakuje wszystkim tym, którzy lubią grejpfruty, ale sięgnąć po niego powinni również pozostali, gdyż pomelo jest nieco łagodniejsze od swego grejpfrutowego kuzyna.
Kaki bez tajemnic: jak jeść ten egzotyczny owoc i czy trzeba go obierać ze skórki? Co zrobić z kaki?
Kaki bez tajemnic: jak jeść ten egzotyczny owoc i czy trzeba go obierać ze skórki? Co zrobić z kaki?
Kaki to ciekawy owoc, który pysznie smakuje i sprawdza się jako składnik ciast, deserów i owocowych sałatek. Możesz przyrządzić go na ciepło i zimno. Pamiętaj, aby przed zjedzeniem dokładnie umyć kaki, pozbawić liści i obrać. Jeśli nie chcesz obierać owocu, pokrój go na ćwiartki i jedz przy pomocy łyżeczki.
Wakame dostarczą cennych składników i mogą urozmaicić twoją dietę, a nawet pomóc schudnąć. Jak je jeść?
Wakame dostarczą cennych składników i mogą urozmaicić twoją dietę, a nawet pomóc schudnąć. Jak je jeść?
Glony wakame są dobrym źródłem żelaza i jodu. Zapobiegają niedokrwistości w diecie wegetariańskiej i wspierają pracę tarczycy. Możesz zastępować nimi sałatę lub pokrojone dodawać do innych dań. Są niskokaloryczne, gdyż w 100 g dostarczają jedynie 45 kcal. Zawierają też mało tłuszczu i dostarczają wielu cennych aminokwasów.
Czym są brązowe nitki w awokado? Czy można jeść awokado z plamami?
Czym są brązowe nitki w awokado? Czy można jeść awokado z plamami?
Widoczne w awokado brązowe nitki lub większe brązowe plamy mogą świadczyć o tym, że owoc zaczyna się psuć. Zobacz, czy można jeść awokado z plamami - nie zawsze oznaczają one gnicie. W niektórych wypadkach można odkroić po prostu brązową część.
Awokado - owoc zdrowia i urody. Właściwości, wartości odżywcze, kalorie
Awokado - owoc zdrowia i urody. Właściwości, wartości odżywcze, kalorie
Właściwości awokado są bardzo szerokie. Awokado dostarcza cennych, nienasyconych tłuszczów, fitosteroli oraz witamin i składników mineralnych. Owoc chroni przed stanem zapalnym, stresem i chorobami serca. Awokado ma 240 kalorii (kcal) w sztuce.
Awokado z pestki: jak je zasadzić i wyhodować drzewko awokado
Awokado z pestki: jak je zasadzić i wyhodować drzewko awokado
Aby wyhodować awokado z pestki, najpierw należy umieścić pestkę awokado w wodzie, a następnie zasadzić po kilku tygodniach, gdy pojawiają się korzenie i zaczątki liści. Uprawa awokado z pestki trwa ok. 6-7 lat, nim drzewko awokado zaowocuje.
Liczi - kalorie, wartość odżywcza, właściwości, cena. Jak jeść?
Liczi - kalorie, wartość odżywcza, właściwości, cena. Jak jeść?
Liczi to bogaty w witaminę C owoc egzotyczny. Wybieraj owoce z miękką skórką, dzięki temu bez problemu je obierzesz. Liczi nie należy jeść na pusty żołądek.
PAPAJA: papaja owoc, papaja jak jeść, papaja z jogurtem
PAPAJA: papaja owoc, papaja jak jeść, papaja z jogurtem
Papaja to smaczny dodatek do deserów, dań wytrawnych lub kolorowych koktajli – sprawdź nasze przepisy!

Redakcja poleca

REKLAMA