Kompoty owocowe wekowane

Kompoty można przyrządzać z różnych owoców. Zarówno z agrestu, jagód, malin, jeżyn, porzeczek, truskawek, śliwek, jabłek, gruszek, moreli, brzoskwiń, wiśni, czereśni jak i z pigwy. Owoce można łączyć. W zależności od użytego surowca, proces pasteryzacji różni się czasem i temperaturą.
/ 20.08.2009 12:03

Kompot agrestowy

Owoce agrestu należy wybierać niezbyt dojrzałe lub jeszcze zielone, gdyż szybko rozgotowują się. Po umyciu owoce można nakłuć nierdzewnymi szpilkami, aby owoce nie pękały. Można dodawać skórkę cytrynową lub wanilię. Pasteryzuje się 20 minut w temperaturze 80ºC. Agrest zawiera fosfor, żelazo i witaminę C.

Proporcje wody do cukru w zalewie mogą być 1:1, czyli na 1 litr wody - 4 szklanki cukru, ale najczęściej jest to 2:1. Tak naprawdę to, ile wsypiemy cukru zależy od tego, czy chcemy, by kompot był bardziej czy mniej słodki. Już niewielka ilość cukru, wysoka temperatura i szczelnie zamknięty słoik wystarczą, by owoce zostały odpowiednio zakonserwowane.

Kompot jagodowy

Jagody do kompotu powinny być świeże, suche z niebiesko-popielatym nalotem. Można do słoików z jagodami wlewać gorącą zalewę albo zagotować jagody nie dodając do nich wody, a tylko przesypując je cukrem. Pasteryzuje się 15-20 minut w temperaturze 85ºC. Kompot jagodowy podaje się przy chorobach jelit.

Kompot malinowy i jeżynowy

Maliny i jeżyny należy używać dojrzałe, ale nie przejrzałe. Do kompotu dodaje się tylko owoce zdrowe. Po umyciu należy usunąć resztki kielichów. Owoce te są delikatne, więc należy używać ich bezpośrednio po zerwaniu, lub do tego czasu trzymać w lodówce. Do malin można dodawać czerwone porzeczki. Pasteryzuje się od 15 do 20 minut, w temperaturze 85ºC.

Kompot truskawkowy

Truskawki trzeba wybierać zdrowe i świeże, w przeciwnym razie owoce mogą sfermentować. Należy pamiętać, aby nie były zbyt miękkie. Owoce zalewa się w słoju wodą z cukrem albo przesypuje się truskawki cukrem bezpośrednio przed zalaniem. Pasteryzuje się od 15 do 20 minut w temperaturze 80ºC. Podczas pasteryzowania owoce podnoszą się ku górze. Jeżeli jednak opadają na dno, oznacza to, że do słoika dostało się powietrze. Wówczas szybko odwracamy słoik do góry dnem i wkładamy jeszcze raz do wrzątku.

Polecamy: Jak się robi dżemy?

Kompot porzeczkowy

Można używać zarówno porzeczek czerwonych jak i czarnych. Owoce można łączyć w jednym kompocie. Po umyciu należy obrać z listków i szypułek. Można łączyć z malinami i jabłkami. Pasteryzuje się 15 minut w temperaturze 80ºC.

Kompot śliwkowy

Do kompotów nadają się wszystkie rodzaje śliwek. Jednak najlepsze kompoty powstają z owoców śliwki węgierki. Śliwki powinny być dojrzałe i jędrne. Z owoców po umyciu usuwamy pestki. Śliwki węgierki najlepiej przepoławiać, a mirabelki wydrylować. Można gotować bez wody przesypane cukrem. Pasteryzuje się od 15 do 20 minut w temperaturze 85ºC.

Kompot jabłkowy

Powstaje z kwaśnych niezbyt dojrzałych jabłek lub spadów i jesiennych owoców. Jabłka niezbyt dojrzałe obiera się ze skórki, usuwa gniazdo nasienne oraz kroi na ćwiartki. Spady i owoce z późno dojrzewających jabłek, należy po obraniu skórki i usunięciu nasion pokroić na plasterki. Aby obrane jabłka nie ciemniały, można wkładać je do wody z kwasem cytrynowym lub octem. Do jabłek można dodawać goździki albo cynamon. Pasteryzuje się od 20 do 30 minut w temperaturze 90ºC.

Zobacz także: Przetwory z truskawek

Kompot gruszkowy

Owoce do kompotu należy dobierać dojrzałe, ale twarde. Po umyciu obiera się ze skórki, usuwa gniazda nasienne oraz kroi na ćwiartki. Aby nie ściemniały, należy postępować podobnie jak z jabłkami. Do kompotu można dodawać skórkę cytrynową. Gruszki dobrze łączą się z brzoskwiniami. Pasteryzuje się 30 minut w temperaturze 30ºC.

Kompot morelowy i brzoskwiniowy

Owoce do kompotu używa się dojrzałe, lecz twarde. Jeżeli brzoskwinie są małe, gotuje się je w całości. Natomiast duże można przepoławiać i wyjmować pestki. Owoców nie obiera się ze skóry. Brzoskwinie pasteryzuje się 20 minut w temperaturze 85ºC a morele 15 minut.

Kompot wiśniowy i czereśniowy

Owoce powinny być dojrzałe i zdrowe. Należy usunąć z nich ogonki. Można również wydrylować, ale nie jest to konieczne. Zalewa do kompotu z wiśni powinna być bardziej słodka. Do czereśni warto dodawać goździki. Wiśnie pasteryzuje się 25 minut w temperaturze 85ºC, natomiast czereśnie w temperaturze 90ºC. Kompot z wiśni przechowuje się do roku.

Polecamy: Nalewka z czereśni na dwa sposoby

Kompot pigwowy

Pigwy używa się dojrzałe. Należy je obrać ze skóry i pokroić na plasterki. Owoce gotuje się pół godziny. Pasteryzuje się od 25 do 30 minut w temperaturze 95ºC.

Kompot wieloowocowy

Owoce w kompocie układa się warstwami. Zalewę przygotowuje się proporcjonalnie do użytych owoców. Podobnie pasteryzacja jest zależna od owoców, z których robi się kompot.

Zobacz także: Jak przetwarzać brzoskwinie?

Redakcja poleca

REKLAMA