Jak upiec indyka?

Menu francuskiej Wigilii znacznie różni się od traydycji polskiej.
Pieczony indyk mniej kojarzy się z kuchnią polską, a bardziej z amerykańskim Świętem Dziękczynienia. No i oczywiście sosem żurawinowym. A jednak ten rodzaj mięsa często gościł na stołach ziemiańskich domów. A podawano go np. z rodzynkami.
/ 15.10.2010 11:15
Menu francuskiej Wigilii znacznie różni się od traydycji polskiej.

Indyka możemy piec w całości – ale ma to sens, jeśli zaprosiliśmy na obiad co najmniej 10 osób. Proces pieczenia trwa około 3 godzin. Mięso można zamarynować w soku z cytryny z solą i gałka muszkatołową, ale jeśli pominiemy ten etap, mięso też będzie smaczne, choć o trochę innym smaku.

Dość często w kuchni polskiej nadziewało się kurczaka wątróbką cielęcą z kilkoma plastrami słoniny, 3 jajami, łyżką masła i 2 łyżkami tartej bułki – wszystkie te składniki z wyjątkiem jaj drobno siekano lub mielono, doprawiano solą, pieprzem, imbirem, gałką muszkatołową. Następnie dodawano żółtka, a na końcu pianę z białek. Tak przygotowaną masą – bardzo przypominającą pasztet – wypełniano wnętrze indyka, zaszywano go i wkładano do piekarnika.

Ale prościej jest upiec ćwiartkę z indyka. Można użyć nadzienia z wątróbki cielęcej, wcześniej pozbawiając udo kości. W przypadku indyka jest to prostsze niż w przypadku kurczaka, ponieważ mięsa jest więcej i łatwiej je zszyć po przecięciu i wykrojeniu kości.

Na mięso indyka dobrze jest położyć trochę wiórek maślanych i podlewać co jakiś czas sosem. Chyba, że pieczemy je w specjalnym rękawie.

Zobacz także: Tabela temperatur i czasu pieczenia mięs

A jeśli chcemy podać indyka z sosem żurawinowym, robimy go w sposób następujący.

Osolone mięso pieczemy w 200 stopniach Celsjusza, co chwilę podlewając sosem z dna naczynia lub bulionem, aby nie wyschło. Jeśli pieczemy ćwierć indyka, przeznaczmy na tę czynność około 1 godziny (na 1 kg mięsa – jedna godzina).

Aby zrobić sos żurawinowy, roztapiamy w rondelku 2 łyżki masła i dodajemy 1 zmiażdżony ząbek czosnku. Jakieś 30 sekund potem, gdy w kuchni zapachnie czosnkiem, wlewamy do rondla szklankę bulionu i wsypujemy sporą garść suszonych żurawin. Gdy owoce nieco się rozgotują i puszczą sok, wlewamy jeszcze pół szklanki zimnego bulionu z łyżeczką mąki ziemniaczanej (dokładnie je zmieszajmy). Mąka zagęści nam sos. Solimy do smaku. Jeśli sos jest za mało „żurawinowy” można dodać nieco więcej owoców lub łyżkę konfitury żurawinowej. Jeśli sos jest zbyt łagodny, można dodać łyżeczkę octu winnego.

Redakcja poleca

REKLAMA